Wypożyczalnia samochodów Gdańsk i obowiązkowy punkt na mapie - Żuraw

Gdyby trzeba było wskazać najbardziej popularny i najchętniej fotografowany przez turystów obiekt w Gdańsku, Żuraw nad Motławą znalazł by się niewątpliwie w pierwszej trójce obok takich miejsc jak choćby fontanna Neptuna. Gdańsk często rozpoznawalny jest na zdjęciach czy filmach właśnie dzięki temu zabytkowi, nic więc dziwnego, że władze miasta bardzo dbają o jego regularną konserwację.

Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę z tego, że ten zabytkowy żuraw to tak naprawdę replika tego, który powstał ponad 565 lat temu. Dawny Żuraw spłonął w 1945 roku w czasie dogasających walk II wojny światowej. Na szczęście bardzo wiernie go zrekonstruowano, dlatego turyści do dnia dzisiejszego mogą go podziwiać.

Żuraw powstał, aby spełniać kilka funkcji. Przede wszystkim stworzono go, by chronił miasto przed wodami Motławy. W ten sposób miał stanowić naturalne zabezpieczenie, rodzaj bramy odgradzającej centrum miasta od często wylewających wód. Nie była to jednak jedyna jego funkcja.

Jak przystało na miasto portowe, żuraw dzięki zamontowanemu dźwigowi mógł podnosić ładunki i przesuwać je w inne miejsce. Niewiele jednak osób zdaje sobie sprawę z tego, że żuraw spełniał jeszcze jedną funkcję obronną - chronił bowiem nie tylko miasto przed wylewającą wodą, lecz także przed atakami obcych żołnierzy. Było to możliwe dzięki temu, że na terenie obiektu ustawiono lekkie działa, które w razie czego były w stanie odeprzeć ataki wroga.

Dziś żadna z tych funkcji nie jest wykorzystywana, a Żuraw nad Motławą pełni przede wszystkim rolę obiektu zabytkowego, w okolicy którego zdjęcia robią sobie turyści, którzy Gdańsk odwiedzają. Jest też dla wielu osób punktem orientacyjnym, zwłaszcza jeśli ktoś chce skorzystać z możliwości wzięcia udziału w rejsie statkiem w okolice Westerplatte. To bowiem w okolicach Żurawia zatrzymują się statki rejsowe, które wożą turystów właśnie na Westerplatte.

Trzeba przyznać, że taki rejs statkiem może być ciekawym pomysłem na zorganizowanie urodzin czy innej imprezy okolicznościowej. Statki są obecnie coraz bardziej nowoczesne i ekskluzywne i pozwalają na bezpieczną zabawę na pokładzie. Może to być świetna alternatywa dla spędzania czasu wolnego na lądzie. Statkiem niewątpliwie na Westerplatte można dostać się łatwiej niż samochodem, nawet jeśli auto wypożycza się z wypożyczalni samochodów Gdańsk.

Skoro już mowa o wypożyczalni samochodów Gdańsk, nie sposób nie zauważyć, że władze miasta, a także prywatni przedsiębiorcy starają się zrobić wszystko, by przyciągnąć turystów. Rejsy statkiem czy możliwość wypożyczenia auta w ramach oferty, jaką oferuje wypożyczalnia samochodów Gdańsk pozwalają wszystkim poczuć się niesłychanie komfortowo.

Nic więc dziwnego, ze takie inicjatywy są doceniane przez turystów i zachęcają także inne miasta, by inwestowały w takie atrakcje dla wszystkich tych osób, które zabytkowe miasta w Polsce odwiedzają. Gdańsk ma duże możliwości, jeśli chodzi o zapewnianie turystom rozrywek. Obok wypożyczalni samochodów Gdańsk istnieje bowiem wspomniana już możliwość zapisania się na rejs statkiem. Do dyspozycji turystów oddane zostają także wypożyczalnie rowerów, skuterów i innych tego typu pojazdów, dzięki którym turyści mogą urozmaicić sobie pobyt w Gdańsku i zadbać o niezapomniane wrażenia.

Oczywiście, obok tych nowoczesnych atrakcji są też zabytki Gdańska, jak na przykład wspomniany już Żuraw nad Motławą, do którego przede wszystkim wybrać się można na wycieczkę pieszo. Gdańsk stale się rozwija i pięknieje dla turystów.